Pozdrav! Današnja tema kolumne su aktivnosti za djecu do 3 godine.
Toliko uživam u ovom procesu pisanja, da, evo, pišem treći članak za redom. Izaći će svaki u svoj ponedjeljak, ali i dalje… baš me krenulo.
Nastavno na prošlu temu O zdravoj prehrani kod djece do 3 godine, nadovezala bih se s aktivnostima za tek prohodalu djecu. O bebama sam već pisala, pa je nekako logičan slijed da pišem o malo starijoj djeci.
Mališani koji su tek prohodali, itekako mogu biti ponosni na svoja ostvarenja. I mi roditelji smo ponosni na njih, a nismo mi ti koji smo nešto postigli… ja se još uvijek jako živo sjećam prvih koraka obojice, prvog Vigovog sunožnog skoka, prvog posjedanja, ustajanja, prvih koraka po stepenicama. Svaka nova vještina koju usvoje, djeci služi kao temelj za usvajanje nove – zato nije dobro da preskaču korake u razvoju, već da svaka faza dolazi redom. Nadogradnjom svojih mogućnosti, djeca u stvari grade temelje za razvoj složenih motoričkih pokreta kao što su preskakanje užeta, šutiranje lopte ili izvođenja koluta u natrag. Oni su također sami sebi najbolja motivacija, i nije ih najčešće potrebno pretjerano poticati na istraživanje, već će ponavljati radnju dok ne uspiju.
Naša uloga u njihovom razvoju je vrlo jasna: da ih ne kočimo, već da im pružimo potporu.
Kako, pitaš se?
Evo nekoliko praktičnih savjeta:
Što im više mogućnosti pružite, veća je šansa da će ostati aktivni i u ostatku života.
Savladavanje motoričkih vještina u toj je dobi isprepleteno s igrom, i bitno je da djeca upravo tako svijet oko sebe, uključujući i svoje uspjehe, doživljavaju. Pružite im priliku da istražuju, pitaju, slažu, bojaju, i kroz igru dožive što više poticajnih iskustava. Napunite lavandin vodom, i dopustite im da se igraju. Smiješajte u jednoj zdjeli rižu, zobene, slanutak, grašak, grah, brašno… i gledajte kako se satima igraju.
Da, bit će nereda, ali kupit ćete si puno vremena dok se igraju. A o njihovim osmjesima neću ni pričati.
Photo: Iva Kolacio Antonić
Opet sam skrenula s teme, volim ja to tako.
Nego, vratimo se na motoričke vještine djece i njihov razvoj. Evo jednog okvirnog pregleda, izvor je knjiga „Dijete u formi“, Gavin, Dowshen, Izenberg.
Djeca 12-24 mjeseca | Djeca 24-36 mjeseci |
|
|
Photo: Iva Kolacio Antonić
Kad moramo puno vremena provesti s našim mališanima kod kuće, vrlo je lako predati se i pustiticrtiće. I to koliko god traže, kad god traže. Osim što time ometamo njihov motorički razvoj, ekrani stvaraju ovisnost i vrlo se lako nađemo u začaranom krugu – oni traže sve više i sve teže prihvaćaju naše “Ne”, a mi imamo sve manje snage za borbu. Stoga, od prvog dana, ograničite ekrane za vaše mališane.
Moji dečki, primjera radi, još uvijek ne gledaju crtiće. Kad je lani krenula prva izolacija, našli smo se pred iskušenjem. Ja trudna do zuba, zatvoreni u kući s bebom od godinu i pol, u 40 m2. Sjećam se kao danas Davidovog komentara kako je možda vrijeme da popustimo… ali nismo. Oboružali smo se plastelinom, rasutim materijalima, penjalicom, raznim idejama za poligone i brojne aktivnosti… i preživjeli smo. Evo nas, godinu kasnije, i dalje bez ekrana.
Još jedan jako bitan aspekt dječjeg razvoja motorike je njihova sigurnost. Na nama je da im osiguramo prostor u kojem mogu istraživati sa što manje naše intervencije. Zaštitite utičnice, ogradite stepenice, zaštitite ladice i ormare.
Photo: Iva Kolacio Antonić
Međutim, bez obzira na sigurnost naše okoline, nadzor je i dalje neophodan. Većina djece od godinu do tri su neustrašiva, a njihova tijela još uvijek ne mogu pratiti njihov mozak.
Klinci bi se, koliko god nama to ponekad teško palo, trebali kretati većim dijelom dana. Djeca tog uzrasta ne bi trebala biti neaktivna više od sat vremena u komadu, osim ako ne spavaju. Ne znam kako tvoji, ali moji klinci ne miruju niti pola sata, a kamo li nekoliko sati odjednom.
Photo: Iva Kolacio Antonić
Photo: Iva Kolacio Antonić
Photo: Iva Kolacio Antonić
I najvažnije od svega – uključite ih u igru s vršnjacima, koliko god je to moguće. Osim što mališani kopiraju jedni druge, uče se i socijalnim vještinama, razvijaju osjećaj o sebi, svojoj vrijednosti, pomaganju i vrednovanju jedni drugih.
Stay active ♀️
Piše za vas Iva Kolacio Antonić