Većina se majki nakon rođenja prvog djeteta suočava s mnogobrojnim (dobronamjernim) savjetima svojih najbližih, ali i onih potpuno sporednih ljudi no i različitom literaturom sa stručnim mišljenjem. Kombinacija svih savjeta i mišljenja rezultira zbunjenom majkom koja često biva isfrustrirana.
“Previše si zabundala dijete!”
“Stavi djetetu kapicu! Prehladit će se!”
“Daj mu malo kruha, pa ima 4 mjeseca! Mi smo hranili s grahom već od 2 mjeseca”
“Daješ djetetu šampinjone s 2 godine? Ne smije jesti do šeste godine”…. i tako u nedogled.
Kod rođenja svojeg prvog djeteta saslušala sam sve savjete koji su bili nevjerojatno kontradiktorni i otišla u samoću uhvatiti svoju “bibliju”. “Godine prve, zašto su važne?” bila je knjiga koja me usmjerila kod mnogih otvorenih pitanja koje nisam znala riješiti i baš zato sam se oduševila kad sam otkrila kako je izašlo deseto prošireno izdanje.
“Godine prve, zašto su važne?” autora prof. dr. sc. Milivoja Jovančevića i njegovih stručnih suradnika predstavlja priručnik za roditelje s naglaskom na zdravlje i unapređenje zdravlja odnosno postizanje maksimalno moguće razine zdravlja obzirom na ono što je naslijeđeno od roditelja. Priručnik nema namjeru stvarati dogme i kruta pravila. Trebao bi tek poslužiti kao pomoć roditeljima dojenčadi i male djece, te dati svoje viđenje i preporuke kako bi roditeljstvo bilo lakše, uspješnije i bez nepotrebnih strahova.
Knjigu “Godine prve, zašto su važne?” daruje vam knjižara Hoću knjigu. Prijavite se OVDJE i riješite se svih dilema.
Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, primarijus, specijalist pedijatar. Rođen 1956. godine u Sarajevu. Godine 1980. diplomirao na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Od 1981. do 1986. radi u DZ Trešnjevka. Specijalistički ispit položio 1991. Od 1993. radi u Domu zdravlja Trešnjevka. Magistrirao 1985. (onkologija), doktorirao 2003. (pedijatrija), 2004. mu je priznat naziv primarijus. Završio postdiplomske studije iz onkologije, citologije i kliničke pedijatrije. Prolazi edukaciju iz područja zaštite mentalnog zdravlja (Balintova edukacija, Obiteljski centar skandinavskog Kempler instituta).
Od 1993. do 2002. sudjeluje u programima pružanja psihosocijalne pomoći Hrvatskog psihijatrijskog društva u zbjegovima RH i BiH u suradnji s UNHCR-om, Save the Children Švedske i francuske humanitarne organizacije Partage. Voditelj specijaliziranog programa pružanja pomoći majkama i dojenčadi.
Doktorirao 2004. na temi utjecaja ratnih zbivanja na rast i razvoj dojenčadi. Održao pozvana predavanja u Chicagu, Stockholmu, Salzburgu i Frankfurtu. Objavio osamdesetak znanstvenih i stručnih članaka koji su objavljeni u domaćim i inozemnim stručnim časopisima (19 citiranih u SCI i CC). Objavio knjigu „Godine prve: zašto su važne?“; jedan od autora udžbenika „Dječja i adolescentna psihijatrija“ (Nikolić – Marangunić) i koautor udžbenika (M. Jovančević, M. Knežević i Lj. Hotujac) „Pružanje pomoći obiteljima s malom djecom u kriznim situacijama (2009.). Od 2004. -2008. je bio predsjednik Hrvatskog društva za preventivnu i socijalnu pedijatriju. Poseban interes iskazuje za područje organizacije pedijatrijske primarne zdravstvene zaštite i preventivne programe u dojenačkom mentalnom zdravlju.
Od 2005. vodi radnu skupinu za pedijatrijsku praksu unutar Internacionalnog društva za socijalnu pedijatriju i zdravlje djeteta – ISSOP (www.issop.org) i članom je upravnog odbora ovog društva od 2010. godine.
Od 2006. je stručni suradnik u UNICEF-ovom programu „Prve 3 su najvažnije“. Iste godine počinje rad na Odsjeku za odgojiteljski studij Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu kao nosilac kolegija Zaštita zdravlja i njega djece predškolske dobi. Predaje i na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (dodiplomska i poslijediplomska nastava) te na Filozofskom fakultetu sveučilišta u Zagrebu (dodiplomska nastava).
Od 2011. voditelj je kolegija Tjelesna trauma u djece u sklopu interdisciplinarnog specijalističkog poslijediplomskog studija „Prava djece“ pri Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Predsjednik je nevladine udruge „Centar dječjeg zdravlja“ (www.djecji-centar.com) unutar kojeg se provode programi zdravstvenog prosvjećivanja i primarne prevencije bolesti djece predškolske dobi.