Autor teksta: Senka Tavcar, @kiddosice
U četvrtak, 26. listopada 2023. godine, ispunili smo Dvoranu 1 Ekonomskog fakulteta u Osijeku kako bismo uživo čuli autora NTC programa (Nikola Tesla Centar), dr. Ranka Rajovića, i naučili nešto o razvoju djece. Neki od nas došli su kao roditelji, sa željom da još bolje razumijemo što naša djeca trebaju i mogu, a mnogo njih došlo je i u svojstvu stručne osobe (odgojitelji i učitelji) kako bi dodatno razvili svoje stručne kompetencije u radu s djecom.
Gužva na ulazu bila je velika, ali iako je u trenutku našeg dolaska bilo još dovoljno mjesta u cijeloj dvorani, instinktivno sam s kolegicama sjela visoko gore u dvorani, a i ne sluteći da će nam tokom seminara dr. Rajović osvijestiti razloge zbog kojih se povlačimo u zadnje redove, dalje od predavača i mogućnosti da nas netko nešto pita! Kao djeca, je li tako?
Osnova NTC sustava učenja jest učenje kroz igru. U njemu su spojene suvremene spoznaje iz različitih područja neuroznanosti sa svakodnevnim aktivnostima djece te razvijen program kroz koji se omogućuje i potiče ostvarenje osobnih potencijala svakog djeteta, ali i prevladavanje sve prisutnijih kod djece poteškoća u području govora, čitanja, pisanja te motoričkih sposobnosti.
Dr. Rajović kroz niz primjera naglasio nam je važnost kretanja, fizičke aktivnosti i slobodne igre kod djece, jer je to način na koji se dječji mozak najbolje razvija.
Savjeti i preporuke su vam sigurno već poznati iz drugih izvora, a vezani su za korištenje malih i velikih ekrana, pretjerano zaštićivanje i ograničavanje djece u smislu fizičke aktivnosti, pretjerivanje u organiziranim aktivnostima i izbjegavanje pojave dosade kod djece, nepoticanje samostalnosti u jelu i drugim svakodnevnim aktivnostima itd. Sve su to stvari koje se nazivaju greškama koje roditelji rade u odgoju i one zaista mogu na negativan način utjecati na razvoj djeteta, osobito kada se, kako je dr. Rajović detaljno objasnio, poklopi nekoliko tih grešaka.
Međutim, nemojte se osjećati napadnuto od strane predavača ili sustava ukoliko u svom roditeljskom pristupu pronalazite neke od ovih „grešaka“ – na sustavu je da ukaže na najbolje moguće prakse, a na vama je da svoj obiteljski život organizirate na način da u njemu ima što manje stresa i da dugoročno napreduju ne samo vaša djeca nego i vi kao roditelj. Jedna od preporuka za čitanje nakon predavanja je i članak koji možete pronaći na službenoj stranici NTC programa, u kategoriji Blog, pod naslovom Dečji sat drugačije kuca, a dojmila me se usporedba doživljaja prolaska vremena kod djece i odraslih, gdje djeca žive u trenutku, danas, a odrasli većinom na autopilotu odrađuju dane i misle o sutra i daljnjim planovima. Možda bismo trebali u svakom pojedinom danu pronaći balans između želja i potreba djeteta te potreba i mogućnosti roditelja, pa svakodnevne aktivnosti ne shvaćati kategorički uvijek radimo ovako/nikad ne radimo onako (pustiti ih da se uvijek zaprljaju/prati tone veša svaki dan; hodati do vrtića ili škole puževim korakom i riskirati kašnjenje na posao/voziti ih autom svaki dan kao prinčeve i princeze; voditi borbe oko svakog samostalnog obroka/hraniti ih uz crtić; upisati ih istovremeno na engleski, gimnastiku, stem radionice, sviranje/pustiti ih da se igraju sami bez strukture; dopustiti skakanje po krevetu/inzistirati na mirnoj igri; dopunite niz svojim najvećim svakodnevnim borbama).
NTC metodu učenja čine različite aktivnosti i igre za djecu, koje se temelje na saznanjima o razvoju i radu mozga i koje, kako mnoga istraživanja pokazuju, imaju pozitivan utjecaj na razvoj mozga u periodu kada je to najvažnije, u periodu najintenzivnijeg rasta i razvoja, i to od rođenja, pa do približno dvanaeste godine života. Igra kao unutrašnja motivacija djeteta je ključni faktor NTC programa.
Velik dio seminara posvećen je upoznavanju s drugačijim metodama učenja kod djece, a kojima se izbjegava učenje napamet – i dalje uvelike zastupljena metoda u našem školskom sustavu, s kojim smo mi kao djeca imali problema, a s kojom i naša djeca sada imaju problema. Kroz primjere smo shvatili kako postoje drugačiji načini učenja „suhoparnih“ informacija, i to kroz igru. Predavač je potaknuo navalu dopamina u naše mozgove pitanjem o povezanosti žirafe i broja 11, pa smo kroz smijeh i igru asocijacija saznali mnoštvo zanimljivih informacija o žirafama. U jednom od dijagrama dr. Rajović je prikazao kako informacije naučene napamet zapravo u potpunosti pamtimo samo prvi dan, već drugi dan zaboravljamo 50% naučenog, a već treći dan sjećanje naglo blijedi te dobro naučene informacije za ispit zaboravljamo nepovratno. S ponosom mogu reći da se i danas, više od tjedan dana nakon predavanja sjećam svih informacija o životu žirafe, koje bi tradicionalnim učenjem napamet sigurno zaboravila! A tajnu broja 11 neću vam otkriti, ne želim vam uskratiti vašu dozu dopamina na predavanju.
Kroz ovakve i slične tehnike učenja, kojima ne pamtimo informacije pasivno, već uključujemo veće površine u mozgu, stvaramo asocijacije i treniramo sami sebe na kreativniji i učinkovitiji način razmišljanja i učenja, ovaj program pokušava promijeniti uvriježene metode u obrazovanju, a i negativne posljedice koje takav školski sustav ostavlja na djecu.
Dr. Rajović učinio je to, da se mi, odrasle osobe, iskusni roditelji i ozbiljni profesionalci, ponovno osjećamo kao djeca u školskim klupama i na taj način i sami prisjetimo teškoća i strahova kroz koje smo kao djeca prolazili svakodnevno u školskim klupama. Najveći nemir nastao je kada se predavač odlučio našaliti se s nama i „zaprijetio“ da će prozvati nekoliko osoba da daju odgovor. Intuicija nam je svima rekla – bježi, spasi se! Pa smo krenuli spuštati glave, tonuti u klupi, kršiti ruke u krilu, vaditi mobitele, sakrivati se iza glava sudionika ispred nas. Kakav povratak u dječje školske strahove kada učitelj najavljuje ispitivanje, okreće imenik. A tek strah od javljanja i krivog odgovora! NTC metoda učenja u praksi puno ulaže na aktivno uključivanje djece u rad, podizanje motivacije za učenje, uklanjanje strahova od javljanja, izražavanja mišljenja i davanja krivih odgovora.
Proučite službenu web stranicu NTC Hrvatska, na kojoj možete saznati još više o ovoj metodi te pronaći primjere za rad s djetetom i tekstove koji odražavaju principe kojima se vodi NTC sustav.
Istražite malo više o radionicama koje se odvijaju u Hrvatskoj, i to trenutno u Zagrebu, Radoboju i Vinkovcima te online, kao i o NTC ljetnom kampu u Radoboju koji možete planirati za sljedeću godinu. Ukoliko ste stručna osoba u radu s djecom, pronaći ćete informacije o stručnim seminarima i načinu licenciranja privatnih predškolskih i školskih ustanova za uvođenje NTC metoda u programe.
Također možete lajkati i zapratiti profile NTC Hrvatska na Facebooku, Instagramu i Twitteru.
Ciklus predavanja dr. Rajovića u Hrvatskoj u listopadu i studenom organiziran je u suradnji NTC Hrvatska i agencije za event management ProSport. Dan prije osječkog seminara, isti seminar održao se i u Varaždinu, te se posljednji seminar u ciklusu održao u Zagrebu, 07. studenog.
Vjerujemo kako će nas dr. Ranko Rajović i dalje educirati, inspirirati i pomagati u odgoju ovih najvažnijih malenih bića!