Autor teksta: Avanture malih okica
Odlazak na more, bazene, rijeke, jezera zasigurno je uz sladoled, vrhunac dječje ljetne sreće! No voljeli bi potaknuti da se vaše dijete osjeća u vodi slobodno i sigurno i da samo i ponosno pliva, uživa istinski? Kako naučiti dijete plivati bez nepotrebnih suza i stresa? Zagrebački plivački klub otkrio nam je 5 korisnih savjeta koje koriste u klubu koji će pomoći da i vaši klinci ovo ljeto postanu prave male ribice!
Roditelji igraju ključnu ulogu u poticanju samostalnog plivanja kod djece stoga stvorite pozitivnu i zabavnu atmosferu oko plivanja. Koristite igračke za vodu, igre i pjesmice kako biste djecu motivirali da se igraju u vodi i postepeno istražuju svoje plivačke vještine. Plivanje u moru je izvrstan način za djecu da ostanu aktivna, razvijaju koordinaciju i steknu povjerenje u vodi.
Crvići i daske su uobičajeni alati za neplivače, jer pomažu djeci da se osjećaju sigurnije dok uče osnovne pokrete. Međutim, važno je postepeno smanjivati ovisnost o tim pomagalima kako bi djeca postala samostalnija. Znate li što to znači? Uskoro nošenje puno manje rekvizita na plažu!
Kako dijete napreduje, postepeno uklanjajte plutajuća pomagala. Na primjer, u leđnom položaju, prvo prebacite crvić s leđa na vrat, nakon čega sve češće potičite da dijete leđno otpliva samostalno. Obavezno dajte djetetu vrijeme da se prilagodi i stekne samopouzdanje.
Uvijek hvalite djetetov napredak, bez obzira koliko malen bio. Ohrabrenje i pozitivna povratna informacija ključni su za izgradnju djetetovog samopouzdanja.
Kada se dijete oslobodi straha i potpuno opusti u vodi vrijeme je za položaj zvijezde na trbuhu i leđima, no obavezno s licem u vodi. Usmjerite dijete na pravilne tehnike disanja, recite djetetu da puše balone na nos i usta dok je cijela glava ispod vode. Vrlo brzo ćete zajedno otkrivati ljepote podmorja.
Zagrebački plivački klub istaknuo nam je kako roditelji vrlo često uz pitanje kako dijete naučiti plivati pitaju njihove trenere i kad je vrijeme za napuštanje rukavica i kolutova. Istaknuli su nam kako nema točno određenog vremena kada djeca moraju napustiti plutajuća pomagala, jer to ovisi o njihovom individualnom napretku, ali i povjerenju. Međutim, neki opći znakovi da je dijete spremno uključuju pokazivanje samostalnog povjerenja u vodi bez pomagala, samostalno održavanje ravnoteže i plutanje na trbuhu i leđima. Također, dijete koje može izvesti osnovne plivačke pokrete (npr. mahanje rukama i udaranje nogama), ali i ono koje počinje pokazivati interes za plivanje bez pomagala zasigurno će puno prije savladati samostalno plivanje.
Ključ je da sve ide postepeno u skladu s djetetovim napretkom i osjećajem sigurnosti. Nikada ne forsirajte dijete i uvijek budite prisutni te pažljivi dok uči plivati.
Plivanje bi trebalo biti zabavno i ugodno iskustvo. S pravim pristupom, strpljenjem i ohrabrenjem, vaša će djeca brzo savladati vještine samostalnog plivanja i uživati u svim blagodatima koje plivanje pruža.