Znate li da Medvednica krije jednu od najdužih špilja u Hrvatskoj, špilju Veternicu? Mi smo ju odlučili posjetiti i prošetati njenom unutrašnjosti.
Večer prije razbudili smo maštu čitajući HPS-ovu slikovnicu o speleolozima naziva „Blatnjava priča“ iz koje smo i naučili ponešto o špiljama – što su to stalagmiti, a što stalaktiti, kako nastaju te koja oprema se koristi za istraživanje špilja. Sve ovo u slikovnici prepričava crtani lik po imenu Branko koji s djecom dijeli razne priče o špiljama te ih vodi u istraživanje jedne takve špilje. S ovim mislima moji mališani su utonuli u san i ujutro se probudili sretni i veseli jer danas i sami idemo istražiti jednu špilju i uživo ćemo slušati priče o njenoj povijesti. Naša špilja zove se Veternica i prava je atrakcija za naše male okice.
Špilja Veternica nalazi se na jugozapadnom dijelu Medvednice i mi smo odlučili da svoju avanturu započnemo polaskom od kraja Zelene magistrale gdje smo parkirali auto. Od tuda nas vodi lagana planinarska staza prema planinarskom domu Glavica koji je na 20-tak minuta udaljenosti od Zelene magistrale.
Mi smo ovdje malo zastali i popili kavu dok su se djeca igrala u obližnjem parkiću. Do ulaza u špilju Veternicu potrebno je još prijeći 10-tak minuta po malo strmijem spustu i eto nas na ulazu. Ovdje smo kupili ulaznice te se upoznali s našim današnjim vodičem koji nam je podijelio kacige koje su obavezna oprema za ulazak u špilju. Odmah smo se prisjetili i naše jučerašnje priče te smo našeg vodiča asocirali s likom Branka iz slikovnice. Prije ulaska u špilju, vodič nam je ispričao i nešto o samoj špilji te kako će izgledati naš posjet. Špilja je duga preko 7 km a za turistički posjet uređeno je prvih 400 m. Sam posjet traje 40-tak minuta te nas vodič upozorava da je slikanje dozvoljeno samo u povratku.
Kroz špilju nas vodič upoznaje s povijesti kako je špilja nastala te koje su sve životinje boravile u njoj. Tako je moguće vidjeti i čeljust špiljskog medvjeda utisnutu u stijenu špilje te fosile morske školjke kao dokaz o davnoj povijesti kada je na ovim područjima bilo Panonsko more. U špilji obitavaju i šišmiši koje smo isto tako imali prilike vidjeti. Mališani su cijelo vrijeme upijali priče koje im je naš „Branko“ prepričavao i putem postavljali još stotine pitanja koja su se vrtjela po glavicama. Kako im je to sve skupa bilo, možda najbolje dočarava izjava 3-godišnjaka koji je na kraju rekao „Tata, želim da nas svaki dan vodiš u špilju“ 😊