Autor teksta: Iva Kolacio Antonić
Nakon kvalitetne kolumne u kojoj se kolumnistica Iva usredotočuje na zdravu prehranu naših predškolaraca, ovaj tjedan se odlučila posvetiti njihovoj tjelesoj aktivnosti. Jeste li se zapitali koji je sport za vašu djecu od 3 godine do polaska u školu? Iva daje stručan odgovor.
Pozdrav, dragi roditelju!
Kako ide s prehranom Tvog predškolca?
Nastavno na prošli tjedan, ovaj sam predvidjela pisati o tjelesnoj aktivnosti predškolaca i njezinoj važnosti – sport za djecu od 3 godine.
Predškolci imaju jako puno energije, a za razliku od dvogodišnjaka, sposobni su ju usmjeriti. Što to znači? Igra više nije samo sumanuto trčanje i skakanje, već imitiranje životinja, plesanje, let aviona… dovoljno je da spomenete livadu, a oni krenu glumiti suncokrete koji se okreću za suncem ili more, a oni počnu plivati kao ribe.
Važno je da svojim mališanima omogućite puno prilike za igru, i to ne samo samostalnu, već da ga počnete okruživati vršnjacima. Osim što predškolska djeca već počinju shvaćati kako funkcionira igra s vršnjacima, a ne pored njih, također se u toj dobi stvaraju prva prijateljstva, rađaju prve „ljubavi“ i počinju učiti ponašanja u svijetu koji nas okružuje, a nije ograničen samo na našu obitelj. Djeca se osamostaljuju i odvajaju od svojih roditelja, te im to služi kao dobra priprema za osnovnu školu.
Iako su trenutno vremena takva da je socijalni kontakt ograničen, svakako je dobro na neki način omogućiti djeci kontakt s vršnjacima, bilo kroz vrtić, igraonice ili neke druge aktivnosti, sportske ili jezične. Dugoročne posljedice nedostatka takvih kontakata na našoj djeci tek ćemo vidjeti za nekoliko godina, i sigurna sam da će rezultati biti poražavajući i zabrinjavajući.
Djeci predškolske dobi bitno je osigurati 30 do 60 minuta svrhovite igre svaki dan, te nekoliko sati slobodne igre.
Što bi značila svrhovita igra? Potrebno im je organizirati igru koja je strukturirana, vođena i koja ima za cilj usavršavanje neke vještine, bilo povećanje koncentracije, taktilno istraživanje kroz rastresite materijale ili vodu, motorički napredak kroz poligone ili sprave u parku, ili nešto drugo.
Možete igrati igre pretvaranja ili organizirati sat tjelesnog odgoja kod kuće. Obje aktivnosti uključuju aktivaciju cijelog tijela, a samim time i razvoj cjelokupne motorike djeteta.
Evo još nekoliko primjera aktivnosti u zatvorenom koje možete raditi zajedno sa svojim mališanima kod kuće:
Ja sve aktivnosti koje planiram s djecom, izrađujem zajedno s njima. Da, puno je teže jer nam isto tako oduzimaju puno pažnje i energija mi odlazi na skrivanje skalpela i odmicanja znatiželjnih prstića, ali smatram da je i to dio iskustva koje treba dijeliti s njima, i u koje ih treba uključiti. Osim što će naučiti cijeniti igračke koje im tako izradite, naučit će i vrijednost takvih trenutaka… te ćete ih možda potaknuti da jednog dana i sami budu kreativni i izrađuju štogod im padne na pamet. A najbolje od svega je da nije danas potrebno biti niti jako kreativan: samo zapratite nekoliko kreativnih profila na Instagramu i ideje će iskakati svakodnevno!
U predškolskoj dobi djeca razvijaju brojne vještine, kao što su: skakutanje, skok u dalj, poskoci na jednoj nozi, prevrtanje preko glave, vožnja bicikle, preskakanje užeta, stajanje na jednoj nozi i brojne druge.
Evo nekoliko primjera igara pomoću kojih im možeš pomoći pri razvoju istih:
Polazak u osnovnu školu zahtjeva od predškolaca brojne vještine već razvijene. Potrebno je da su u stanju održati koncentraciju i sjediti mirno i da su sposobni više sati biti odvojeni od roditelja. Kako im pomoći u razvoju tih vještina?
I opet je odgovor – igrom.
Uključivanjem djeteta u brojne aktivnosti kod kuće ili izmišljanjem igara za vrijeme aktivnosti možete pomoći djetetu da poboljša svoju koncentraciju ili mu pak potaknuti interes za matematiku ili slova…
Sigurna sam da ćeš se prepoznati u sljedećoj situaciji: dijete „luduje“ po kući i traži da idete van, a čim izađete u šetnju – njemu je dosadno. Pa kako je to moguće, misliš si? Ono što nama odraslima izgleda kao zabavan način provođenja vremena, djeci najčešće to nije. Dijete najčešće neće samo od sebe uživati u šetnji, već mu je od iste potrebno napraviti zabavu. Povedite ga u „lova na blago“ umjesto šetnje, ili se pak dio šetnje krećite bočno, unatrag ili poskakujući. Brojite putem prozore, ili mu zadajte zadatak da pronađe sve žute predmete putem… utrkujte se dio puta, istražujte prirodu, lišće, kukce, drveće (…) i pričajte o njezinim ljepotama i posebnostima, ili pak pjevajte pjesmice i brojalice.
Sport za djecu od 3 godine je izuzetno važan. Iako će brojni sportski klubovi primiti djecu već od 3 godine starosti, ekipni sportovi najčešće nisu najbolji izbor za manju djecu.
Pravila u momčadskim sportovima za predškolce su najčešće presložena, te ih nisu u stanju pratiti i razumjeti, a nedostatak motoričkih i koordinacijskih vještina samo će pred dijete postaviti preteške zadatke koje ono neće moći ispuniti.
Ukoliko želiš da ti se dijete bavi nekim ekipnim sportom u budućnosti, kreni s razvojem vještina koje će mu biti potrebne: bacanje i hvatanje lopte, skok u dalj, naskakivanje na stepenice, skakanje na jednoj nozi, kotrljanje i kolutovi, penjanje i povlačenje…
Atletika, gimnastika i plivanje bazični su sportovi i preporučuju se kao osnova za bilo koji drugi sport, a ja bih na listu u izbor dodala još i judo i parkour, te univerzalnu sportsku školu ili neki oblik iste.
U toj je dobi i dalje bitno da roditelj osigura sigurnost mališana. Izaberite igralište koje ima mekane površine u slučaju da dijete padne, te sprave koje su sigurne za korištenje i nisu oštećene.
Sad je također idealno (i krajnje) vrijeme da naučite dijete pravila ponašanja u prometu i popričate o sigurnosti, naučite kako i kada prelaziti cestu i sva ostala pravila koja se odnose na ponašanje u prometu.
Ukoliko im dajete da se igraju vodom, i najmanji lavor zahtijeva naš konstantan i neposredan nadzor.
Zadnje danas ću se dotaknuti ekrana. Računala i gledanje crtića predstavlja sjedilačku aktivnost, te je stoga potrebno ih usko ograničiti na maksimalno 2 sata dnevno. Također, ukoliko tvoj mališan koristi računalo, strogo moderiranje sadržaja koje dijete gleda i internetskih stranica koje posjećuje nije preporučljive, već nužno i neophodno.
Što im više aktivnosti koje su udaljene i odvojene od ekrana omogućiš, više utječeš na njegove mogućnosti razvijanja međuljudskih odnosa, samopouzdanje, postavljanje ciljeva i zamišljanje budućnosti – sve redom vještine koje ne može razvijati gledanjem u računalo ili televizor.
Do sljedećeg čitanja,
Stay Active ♀️