Autor teksta: Avanture malih okica
Biti roditelj u današnje vrijeme predstavlja jedan poseban izazov. Društvo je tu ulogu stavilo pod povećalo i često roditeljima pruža osjećaj da nisu dovoljno dobri koliko god se trudili. Savjetima se razbacuju i najbliži, društvene mreže na kojima su odjednom svi eksperti kao i potpuno nepoznati, najčešće drugi roditelji koji smatraju da baš oni odgajaju djecu onako kako treba. Biti roditelj danas nije jednostavno.
Svjesni su toga i u Udruzi Foliot pa nastoje biti uz sve vas divne roditelje koji trebaju savjet i podršku te pokreće Savjetovalište za roditelje u sklopu kojeg roditelji djece različite dobi imaju mogućnost individualnog i grupnog savjetovanja.
Grupno savjetovanje za roditelje namijenjeno je roditeljima koji žele bolje upoznati sebe kroz ulogu roditeljstva i načine na koji ta uloga ostavlja trag u svim ostalim poljima života. Nastoje stvoriti malu zajednicu roditelja u kojoj će zajedno tragati za odgovorima i izazovima roditeljstva. Kroz slušanje drugih i njihova iskustva raste spoznaja i obujam znanja.
Na individualnom savjetovanju roditelji mogu dobiti podršku i savjete u vezi roditeljskog problema s kojim se trenutačno suočavaju. Npr. Kako reagirati na lošu ocjenu? Kako poboljšati odnos između braće i sestara? Kako više uživati u roditeljstvu?
Rast i razvoj pojedinca u svim njegovim životnim ulogama, pa tako i u roditeljskoj ulozi podrazumijeva promjenu i prilagodbu. Djeca rastu, njihove potrebe se mijenjaju, a roditelji moraju negdje po putu učiti i znati prepoznati kakvi su potrebni svojoj djeci. Mala djeca traže punu prisutnost roditelja, dok starija traže odmak i rastu upravo kroz to odbacivanje, protest i sve ono što nazivamo pubertetom. Roditelji kroz svoju djecu i njihovo odrastanje i sami sazrijevaju, pa tako sa svakim sljedećim djetetom već imaju iskustvo od ranije, no ono im treba služiti samo kao putokaz ne i kao zacrtani smjer jer na taj način poštujemo individualnost svakog djeteta.
Savjetovalište će kontinuirano pružati podršku roditeljima kroz brojne teme kao što su zdrava komunikacija, obiteljska dinamika, razvoj samopouzdanja kod djeteta, prilagodba na promjene, postavljanje granica i mnoge druge.
Popričali smo s voditeljicom programa Savjetovalište za roditelje, Ninom Vračević Eškinja kako bi ju pobliže upoznali i saznali od kuda dopire strast prema tom poslu.
Nina je mama dvogodišnjaka, pedagoginja i psihoterapeutkinja. Istaknula je kako je oduvijek bila svjesna važnosti uloge roditelja, ali od kada je i sama postala roditelj u potpunosti razumije tu sveobuhvatnost roditeljstva.
Nina sa sinom
“Volim razmišljati kako kroz život nosimo i živimo različite identitete. Upravo je identitet roditelja onaj koji, kada ga dobijemo ili izaberemo, ostaje prilično dominantan do kraja života, svi ostali identiteti mu se prilagođavaju. Samim time, roditeljstvo je kompleksno i traži promjenu mnogih naučenih obrazaca ponašanja, često traži neku osobnu promjenu. Bilo koja promjena sama po sebi nije uvijek laka, često donosi određeni strah i neizvjesnost. U tom periodu najpotrebnija nam je podrška. Stručna podrška u obliku savjetovanja za roditelje dobar je izbor za objektivnije, podržavajuće roditeljstvo”, rekla je Nina.
Dodala je kako smatra da je najveći izazov roditeljima, u današnje doba brzih promjena i brzog načina života usklađivanje želja i potreba, radnih obaveza, usklađivanje privatnog i poslovnog, „utrka s vremenom“. Upravo usklađivanje svih identiteta koje nosimo paralelno s identitetom roditelja. Često se susreće s roditeljima koji imaju osjećaj grižnje savjesti ili osjećaj krivnje oko usklađivanja svega nabrojanog. U moru svih tih uloga koje jedan roditelj nosi pravo je umijeće pronaći balans i ne zaboraviti na vlastite potrebe , na podršku samome sebi, na individualni i partnerski rast, razvoj i zadovoljstvo.
Današnje poimanje roditeljstva razlikuje se u odnosu na prijašnje generacije. Upravo taj sraz često nepotrebno “troši” energiju mladih roditelja koji osim izazova s djecom imaju izazovne odnose sa starijima.
“Svaka generacija donosi nešto novo, potencijalno svaka generacija dobiva prostor za razvoj ukoliko dovoljno svjesno uzima od prethodnih sve ono što je bilo dobro i odbacuje ili mijenja sve ono što je bilo loše ili štetno. Čini mi se kako je ipak najveća razlika u dostupnosti informacijama i brzini te blizini edukativnih sadržaja i aktivnosti. Potrebno je određeno znanje i kritičko mišljenje kako bi mogli razlučiti koje su nam od tih silnih informacija i sadržaja korisne a koje nisu. Za razliku od prethodnih generacija, prisutno je puno više razvoda, jednoroditeljskih obitelji, suvremenih obitelji i tzv. obnovljenih obitelji”, objasnila je Nina i dodala “Treba nam svjesnosti i kritičkog razmišljanja kako bismo mogli razlučiti i odlučiti koje vrijednosti, metode i načine odgoja možemo zadržati i njegovati, a koje prilagoditi ili izmijeniti (zamijeniti) nekima koje bolje odgovaraju potrebama današnjeg načina života i individualnim potrebama djeteta”.
“Problemi koje roditelji prepoznaju, a prepoznaju ih najčešće kada dijete ima neku specifičnu reakciju na promjene s kojima se suočava. To znaju biti promjene u ponašanju, u školskom uspjehu, zatim su to promjene u dinamici obiteljskih odnosa ili narušeni partnerski odnosi, prilagodba na novog člana obitelji i slično. Ono što stoji u pozadini svega i ono što je temelj od kojeg se kreće jest- rad na sebi. Roditelj koji je zdrav, brine o svom mentalnom zdravlju jednako kao o tjelesnom, može se nositi sa svim izazovima života općenito i pravovremeno prepoznati znakove stresa ili neke druge situacije u kojima je potrebna akcija i reakcija”, istaknula je.
Roditelji najčešće dolaze na savjetovanje u razdoblju neke životne tranzicije ili po podršku u procesu donošenja odluka. Sama spoznaja da nismo sami i jedini s određenim problemima najbolje se može vidjeti u grupnom savjetovanju, daje nam osjećaj pripadanja, lakšeg prihvaćanja, sigurnosti i određene lakoće. Podrška u smislu osobne promjene ili prihvaćanje same promjene, ponekad čak i prihvaćanje nečega što ne možemo promijeniti, najbolje se može doživjeti kroz individualno savjetovanje i upoznavanje/prepoznavanje svojih obrazaca ponašanja.
“U udruzi Foliot prošle smo godine započeli s programom podrške u trudnoći. Trudnoća je sam početak roditeljstva. Naše trudnice dolaze po emocionalnu podršku u trudnoći i ranom roditeljstvu. Odaziv na ovaj program pokazao nam je kako roditelji i budući roditelji sve više brinu o sebi, nastoje biti najbolje verzije sebe za sebe, svoje dijete i za svoju obitelj, suočavaju se sa strahovima, postavljaju pitanja i zajedno istražujemo tisuće puteva kojima koračaju. Rekla bih da nam se javljaju samosvjesni roditelji i budući roditelji koji imaju potrebu za razgovorom, aktivnim sudjelovanjem u odgoju, učenjem novih stvari, potrebu za osobnim razvojem. S našom podrškom u trudnoći idemo korak dalje pa smo nedavno dobili i potporu Primorsko-goranske županije za naš program „Treba mi podrška“ u sklopu kojega provodimo besplatno individualno i grupno savjetovanje za roditelje, a na jesen krećemo i s novim programom za mlade mame „Majčinstvo kao putovanje“ koji je izrastao kao logičan i potreban nastavak našeg programa „Ususret majčinstvu“. Osluškujemo i podržavamo roditelje koje okupljamo kroz sve naše programe za djecu pa ćemo tako na jesen krenuti i s našim prvim roditeljskim vijećem (uskoro ćemo objaviti poziv). Nastojimo, kroz sufinanciranje različitim natječajima, omogućiti da što veći broj programa podrške bude besplatan ili barem što dostupniji, neovisno o financijskim prilikama u kojima se roditelji nalaze. Ovim putem htjela bih pozvati sve roditelje koji žele doći na besplatno individualno savjetovanje, mogu se prijaviti na naš mail (foliot.info@gmail.com), a u rujnu kreću i grupne radionice namijenjene roditeljima u sklopu kojih ćemo prolaziti kroz teme roditeljstva i osobnog razvoja, osnaživanja roditeljske uloge”, podijelila je s nama Nina.
Sretni smo zbog postojanja udruge Foliot koja prepoznaje potrebe kako djece tako i roditelja i znamo kako će ostaviti veliki utisak u mnoge obitelji koje će lakše kročiti kroz mnoge zajedničke izazove.