“Ma što ćeš vanka po ovoj buri? Ma malica, nemoj dite na tu hladnoću! Prehladit će se!”… i tako svaki put kad spomeneš zimske šetnje, kad je vani zapuhalo ili se spustilo ispod 8 stupnjeva. Nemoj po buri, nemoj po jugu, nemoj po kiši, nemoj po jakom suncu. I kad onda izaći s djetetom? Pogotovo u ovom našem riječkom kraju gdje su bura i kiša svakodnevica, sunce nešto što te iznenadi.
Nevjerojatna je činjenica kako upravo ti stari koji nas savjetuju da bolje da ostanemo doma paralelno pričaju kako su oni po snijegu i ledu, preko sedam gora i mora išli u školu. Naravno, boreći se s mećavom. Ne u toplom autu. I onda zašto nam upravo oni govore da najbolje da ostanemo s djecom doma, u pregrijanim prostorima (jer je po njima, najbolje zagrijati najmanje na 30 stupnjeva).
Kao mlada mama, konstantno me kopkala činjenica kako to rade roditelji u Finskoj? Da li tamo djeca uopće vide vanjski svijet, da li oni idu u zimske šetnje? Ili ne izlaze 10 mjeseci u godini.
Odlučili smo istražiti mišljenja stručnjaka, pedijatara i usporediti s dobronamjernim savjetima naših starih.
Mišljenja pedijatara se u potpunosti razlikuju od dobivenih savjeta. Djeca bi u zimskim mjesecima trebala boraviti što više na otvorenom, na hladnoći jer se događa upravo suprotno od starih vjerovanja. Njihov imunitet se razvija i ojačava, hladan zrak pozitivno utječe na živčani sustav, dišne puteve kao i krvotok. Boravak na zraku omogućava djeci osim svježeg zraka i bijeg od svakodnevnih bakterija s kojima su okruženi u zatvorenim prostorima uključujući i moguće alergije. Moramo napomenuti kako je upravo svježi zrak zimi pogodan i za djecu koja su sklonija bolestima zbog slabijeg imuniteta jer na taj način ga jačaju.
Stručnjaci preporučuju da bi djeca trebala provoditi na svježem zraku najmanje sat vremena u danu, u nekoj fizičkoj aktivnosti te ne smijemo zanemariti hladnije mjesece u godini. Ne samo zbog fizičkog zdravlja (kondicija, optimalna tjelesna težina, razvijanje motorike, jačanje tijela) nego iz zbog onog mentalnog. Djeca koja idu u školu bit će koncentriranije i uspješnija u školi, osjećat će se sretnije, imati veće samopoštovanje i istražiti svijet na svoj način. Djeca u igri s prijateljima na zraku razvijaju maštu, kreativnost i logičko zaključivanje.
Naravno, ne smijemo zaboraviti, no to vjerojatno i znate kako djeca moraju biti odjevena ovisno o uvjetima zimske šetnje – slojevita odjeća, topla obuća, šal, kapa i rukavice, kišne čizmice i kabanica ukoliko se odlučite u šetnju po kiši. Ne zaboravite, obucite djecu kao i sebe, nije potrebno toplije jer se oni više kreću od nas i tijela im se zagrijavaju i znoje.
Potaknite djecu na igru na otvorenom, zajedno uživajte u trenucima na hladnom zraku, počastite se kasnije toplim čajem i prepričavajte dogodovštine.
Dopustite djeci da budu djeca! Opustite se zajedno, radite anđele u snijegu, skačite po lokvicama, lako ćete se presvući u suhu robicu. Proučite prirodu, promjene koje se događaju u njoj, igrajte se i veselite zajedno. I zapamtite, djeci ne smeta propuh, bura ni kiša 😉