Aktivnosti na otvorenom važne su za zdravlje i razvoj djece, a bicikliranje je jedna od omiljenih dječjih aktivnosti. Međutim, često zaboravljamo da i dječji bicikl treba održavati. Djeca bicikl voze u brzinama koje im se čine sigurnima, ali ako bicikl nije pravilno održavan, čak i manji nedostaci igraju ključnu ulogu u sigurnosti bicikliranja.
Održavanje bicikla smanjuje troškove popravaka ili zamjene dijelova u budućnosti. Male intervencije, poput zamjene guma ili podešavanje kočnica, mogu spriječiti veće probleme koji bi mogli rezultirati skupljim popravcima ili kupnjom novog bicikla.
Veće popravke na biciklu svakako prepustite stručnjacima, ali preporučujemo da ove osnovne intervencije obavljate s djetetom:
Redovito provjeravajte tlak u u gumama i zamijenite ih ako su oštećene ili istrošene jer mogu uzrokovati gubitak kontrole nad biciklom.
Prilagodite visinu sjedala visini djeteta kako bi imalo bolju kontrolu nad biciklom i izbjeglo ozljede.
Redovito provjeravajte funkcionalnost prednjih i stražnjih kočnica i prilagoditi ih ako je potrebno.
Redovito čistite i podmazujte lanac kako bi se smanjilo trenje i produžio životni vijek bicikla.
Svjetla na biciklu su zakonska obaveza. Osigurajte da su ispravna i podsjetite dijete da ih upali ako bicikl vozi u sumrak ili noću.
Predlažemo da naučite dijete osnovama održavanja bicikla kako bi i samo moglo obavljati male popravke i prilagodbe! Sudjelovanje u održavanju bicikla uključuje fizičke aktivnosti koje zahtijevaju pokretljivost i upotrebu mišića, što doprinosi fizičkom razvoju djeteta. Djeca ne samo da uče o važnosti održavanja bicikla, već i o tome kako briga o vlastitim stvarima zahtijeva aktivnost i angažman. Dok dijete uči kako podmazati lanac ili pravilno podešavati kočnice, razvija motoričke vještine, počinje razumijevati osnovne mehaničke principe i postaje sve spretnije u korištenju alata.
Osim što sudjeluje ispravnim vozilom u prometu, kada dijete nauči kako provjeriti tlak u gumama ili podesiti visinu sjedala, stječe osjećaj samopouzdanja i neovisnosti. Ovo iskustvo potiče djetetovu sposobnost da prepozna i riješi probleme te osnažuje njegovu samostalnost u različitim situacijama.
U konačnici, sudjelovanje djece u održavanju bicikla nije samo pitanje sigurnost kad sudjeluju u prometu ili praktičan zadatak, ono ih motivira da nastave istraživati i učiti, što je ključno za njihov cjelokupni razvoj.
O projektu:
VRTIĆ NA BICIKLU je edukativno preventivni prometni projekt namijenjen djeci predškolske dobi u kojem djeca uče o odgovornom ponašanju biciklista u prometu, upoznaju i usvajaju osnovna prometna pravila. Projekt je sufinanciran od strane Ministarstva unutarnjih poslova i provodi se u sklopu Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske.
Provodi u dječjim vrtićima kao dio osnovnog vrtićkog programa. Uključuje prometne radionice za djecu i edukativni web sadržaj:
Kroz radionički program djeca na zabavan način uče kako primijeniti teoretska prometna znanja čime jačaju sposobnost sudjelovanja u prometu kao biciklisti dok paralelno roditelji dobivaju važnu podršku za razvijanje dječje samostalnosti i samopouzdanja.
Kroz edukativni web sadržaj dječji vrtići koji nisu uključeni u projekt imaju priliku uključiti prometnu edukaciju djece u svoj redoviti vrtićki program i samostalno je provoditi.
Ciljevi projekta:
Jačanje osjećaja samostalnosti u prometu kod djece biciklista
Usmjeravanje prema održivoj mobilnosti – na više vožnje biciklom, što dugoročno pozitivno utječe na zdravlje djece
Podizanje svijesti javnosti i donositelja odluka o važnosti uvođenja prometne edukacije u predškolske ustanove
Lana Račić, glavni kotačić prometne priče kreativna je prometna inženjerka, vlasnica obrta Trafiki i autorica projekta Prometnjak. Autorica stručnih članaka vezanih za sigurnost prometa, s misijom podizanja svijesti o važnosti prometnog obrazovanja djece od najranije dobi. Ipak, najvažnija joj je uloga majke sedmogodišnje djevojčice koja želi promijeniti svijet, a ona joj svojim primjerom želim pokazati da je sve moguće.
Foto: Vrtić na biciklu