Došao nam je još jedan vikend, no ovaj put smo nešto umorniji i ljeniji. S prozora primjećujemo prijeteće oblake koji kao da nas nagovaraju da ostanemo doma pod dekicom s kokicama i crtićima. Istina, jako nas mami to ljenčarenje no ipak odlučujemo koji sat pobjeći u svijet. Ma ne daleko, do Šmrike. Jeste li čuli za to maleno mjestu smješteno 20ak minuta od Rijeke, u blizini znamenitog Krčkog mosta? Ime je dobilo po stablu Šmrika koje osim što je bodljikavo (male okice su to posebno proučile) ima i zanimljive bobice koje se mogu koristiti za aromatizaciju rakije no i izradu gina. Roditeljima zanimljiv podatak. Danas smo se odlučili ipak za jedan dječji posjet i idemo u OPG Lucić, farmu s magarčićima. Cijela ekipa preslatkih magarčića koji svoje vikende vole provoditi u druženju s djecom. Farma u Šmriki je smještena na savršenoj lokaciji s pogledom na cijeli Kvarner!
Već na ulazu dočekuje nas jedan od vlasnika farme Marko (ili Mihael) koji zrači nevjerojatnom pozitivom. No prilazi nam u jednom trenu i drugi, Mihael (ili Marko) i ono što primjećujemo, osim da su blizanci, zajednička je strast prema tom poslu i ljubav prema tim bićima koja se osjeti u svakoj njihovoj rečenici!
Magarčići s naše lijeve strane čekaju djecu koju će provesti nekoliko krugova! Već se male okice raspravljaju tko će prvi jahati. Smijeh odzvanja cijelom farmom! Djeca trčkaraju od magarca do tobogana, igraju starinske dječje igre, proučavaju kokice i hrane magarčiće. Mihael (ili Marko) strpljivo im objašnjava kako se magarčići vole češkati, kako se timare i kako se održavaju kopita. Djeca fascinirana .
Farma u Šmriki, OPG Lucić jedna je od farmi s najvećim brojem magarčića u Primorsko goranskoj županiji i broji ih i do 15ak. Prije 6 mjeseci pridružio im se magarčić primorsko-dinarske vrste koji još uvijek uživa odvojen s roditeljima jer je ovisan o mami. Ponosni roditelji čekali su ga čak 14 mjeseci i sve prisutne mame na trenutak odahnu jer su se gegale samo 9 mjeseci. Kaže nam Marko (ili Mihael) da će ga ubrzo pridružiti ostalim magarcima jer će ga tata početi doživljavati kao konkurenciju. Proučavamo to maleno, preslatko biće koje još uvijek na sebi ima smeđu, beba dlaku i mazi se o Marka (ili Mihaela). Kaže da je bio slučajno prisutan na porodu pa su prilično povezani.
Iz daljine smo proučavali i mnoštvo kokica koje su uz svoja tri psa bodyguarda sigurna od svih divljih životinja.
Ono što nas je posebno oduševilo je ulazak u kokošinjac u kojem su male okice same pronašle netom izlegnuta, još topla jaja. U nekoliko navrata pretraživali su kokošinjac što je rezultiralo iznerviranim kokošima koje su digle bunu. Nismo više prilazili kokošinjcu no kupili smo jaja koja su oni pronašli.
Možete kupiti i magareće mlijeko u bočicama od jednog decilitra. Cijena im je visoka u odnosu na ostala mlijeka no osnovni razlog je kratak period davanja mlijeka. Krave muzare dnevno daju i do desetak litara dok magarica daje tri decilitra mlijeka i to samo u periodu dok se pule doji.
Odlazimo i do vrtače, mjesta u blizini farme u kojem vidimo prirodni bazen prepun vode koji je nekad služio kao glavni izvor vode. Davno, dok su i djeca nešto radila, dolazila su s glinenim ruksacima i donosila vodu u svoje selo. Davno, kad još nije bilo bunara u svakom selu. U blizini se pralo i rublje te napajala stoka. Bilo je to mjesto gdje su se ljudi družili i radili nekoliko sati i odlazili doma.
I vi možete posjetiti OPG Lucić i družiti se s magarčićima svake nedjelje između 10 i 16 h no po lijepom vremenu jer magarčići ne vole kišu i buru. Cijena ulaznice za djecu je 15 kn dok je za roditelje 25 kn.
Koja je naša sljedeća destinacija? Saznat ćete uskoro no definitivno znamo da ćemo opet posjetiti svoje nove prijatelje magarčiće.