Znakovni jezik za bebe postoji više od 200 godina, ali tek je u posljednjih 20-30 godina stekao priznanje kao koristan izvor za roditelje i skrbnike iz mnogo razloga. Sve je više dokaza u pogledu koristi za obitelji koja koriste dječji znakovni jezik sa svojom djecom; od kojih će mnogi biti ovdje naznačeni.
Od profesionalne tete čuvalice smo saznali kako ona osobno koristi dječji znakovni jezik s djecom koju čuva već gotovo 10 godina i sa sigurnošću tvrdi da joj je takav način komunikacije pružio mnoge prednosti.
Nicole vam za početak predstavlja mnoge prednosti početka korištenja znakovnog jezika za bebe, a zatim će vam ponuditi neke prijedloge o tome kada početi i kako to implementirati u svoj dan sa svojim mališanima.
Prednosti:
1. Znakovni jezik će ublažiti frustraciju vaše bebe jer će vam ona moći priopćiti svoje potrebe.
2. Njime se poboljšavaju jezične vještine, te se tako pospješuje razvoj mozga i povećavaju se sposobnosti učinkovite komunikacije.
3. Povećani vokabular i rani govor.
4. Povezat ćete se sa svojim djetetom kroz međusobno razumijevanje i češću priliku za kontakt očima.
5. Povećano samopouzdanje i samopoštovanje kod djece.
6. Roditelji su dokumentirali manje ispada bijesa čak i u dječjoj i školskoj dobi.
7. Vaša beba će vas moći obavijestiti kada je gladna, umorna, žedna, kad joj je hladno, itd.
Kada početi i što učiniti:
Možete početi koristiti dječje znakove koliko god rano želite, ali preporučena dob bi bila između 6-8 mjeseci. Tada vaša beba može zadržati vaš pogled i vidjeti pokrete vaše ruke. Ako ste se tek sada susreli sa zankovnim govorom beba i ako je vaše dijete starije, ali još uvijek ne govori, i dalje ćete moći primijeniti ove znakove i iskoristiti prednosti.
Nemojte ulaziti u ovo s osjećajem da će vaša beba odmah početi komunicirati znakovnima; bit ćete jako razočarani! Počnite ih izlagati znakovima na dnevnoj bazi (krenite s nekoliko osnovnih znakova u početku, možda 3-5); ponavljanje i dosljednost su ključni. Ako to učinite, bit ćete oduševljeni kad vidite kako vam beba uzvrati sa otprilike 9-10 mjeseci (cca 2 mjeseca nakon što počnete).
Preporučeni znakovi za početak bili bi:
* Mlijeko/boca
* Jesti
* Vruće (za označavanje vruće pećnice ili hrane/pića)
* Hladno
* Gotovo
* Još
Kako budete napredovali upoznat ćete konkretne potrebe svog djeteta i moći ćete odrediti gdje i u kojim situacijama postaje frustrirano, te se usredotočiti na to. Gore navedeni znakovi su oni koje naša Nicola smatra najkorisnijima u svojoj karijeri. No postoji ih naravno i mnogo više koje možete uključiti u učenje (npr. znakove temeljene na igri kao što je “lopta”).
Dječji znakovni jezik temelji se na tradicionalnim znakovima (ovisno o tome gdje se nalazite u svijetu), no važno je ne razmišljati o dječjem znakovnom jeziku na tako formalan način. Osim ako ne planirate uključiti znakovni jezik u dugoročni drugi jezik za svoju bebu, trebao bi se koristiti na fleksibilan način koji vodi beba. Na primjer, kada uvedete znak za “mlijeko”, ako ga vaš mališan oponaša ali u malo drugačijem obliku ili pokretu, svakako možete prilagoditi svoj znak kako bi odgovarao njihovom. Sve je u međusobnoj komunikaciji i smanjenju frustracija; stoga želite da stvari budu zabavne pa ih stoga i prilagodite tako da odgovaraju vašoj obitelji.
Prethodno vjerovanje bilo je da znakovi bebama usporavaju razvoj govora, no nedavna istraživanja pokazala su da ne samo da ne utječe negativno na razvoj jezika i govora, već zapravo potiče taj razvoj. Uz ovo, važno je zapamtiti da se još uvijek savjetuje poticati bebu da se izražava verbalno (iako to dolazi kasnije, kada je razvojno prikladno). Ideja znakovnog jezika za bebe je omogućiti im da komuniciraju prije nego što su uopće fizički sposobni oblikovati verbalni jezik.
Čak i kada vaše dijete dostigne dječje godine i potpuno je verbalno, ovi znakovi mogu dobro doći u onim trenucima kada vaše dijete bude toliko svladano emocijama da jednostavno ne može pronaći riječi da se verbalno izrazi.
Savjeti za korištenje znakovnog jezika uz promicanje razvoja govora:
* Uvijek izgovorite riječ sa znakom
* Ponovite riječ zajedno sa znakom; izricanje radi jasnoće.
* Kada vaše dijete počne kopirati znakove, ponovite mu to usmeno
Nakon što su verbalni, ili pokazuju znakove da su verbalni, potaknite ih da pokušaju riječ izgovoriti verbalno. Dajte im do znanja da razumijete što žele, kako biste izbjegli frustraciju, ali pohvalite sve pokušaje da budu verbalni.
I za kraj vam Nicola, koja je velika zagovornica ovog pristupa, poručuje da nemate što izgubiti ako probate koristiti znakovni jezik. Uživajte u blagodatima koje vam može donijeti u godinama koje dolaze.
Izvor: Guiding Little Hands